Jedna z większych bibliotek polskich poza Krajem, została założona w 1942 roku.
Biblioteka jest członkiem:
Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie – MAB
Council for Slavonic and East European Library and Information Services – COSEELIS
O Bibliotece
Specjalizuje się w zbieraniu publikacji emigracyjnych. Księgozbiór stanowią wydawnictwa emigracyjne i krajowe o profilu humanistycznym, polonika, conradiana, rękopisy, archiwa osób prywatnych oraz instytucji i organizacji emigracyjnych, czasopisma emigracyjne i krajowe, biuletyny i komunikaty organizacji emigracyjnych, wydawnictwa „drugiego obiegu”, mapy, nuty, fotografie, obrazy i rysunki. Biblioteka zbiera także dokumenty życia społecznego emigracji (zaproszenia, jednodniówki, programy imprez, katalogi wystaw, plakaty i in.).
Godziny otwarcia:
Adres: Biblioteka znajduje się w dzielnicy Hammersmith, na pierwszym piętrze w budynku POSK, 238-246 King Street, London, United Kingdom.
Poniedziałek i środa: 10:00 – 20:00
Piątek: 10:00 – 17:00
Pierwsza sobota miesiąca: 10:00 – 17:00
Wypożyczalnia dostępna jest dla członków Biblioteki.
Strona biblioteki w internecie:
Profil Biblioteki na Facebooku: https://www.facebook.com/BibliotekaPolskaPOSKLondyn
Biblioteka regularnie organizuje spotkania z przedstawicielami kultury, odczyty i wykłady, które cieszą się sporą popularnością wśród polskiej społeczności mieszkającej w Wielkiej Brytanii.
Aby zostać członkiem Biblioteki należy:
- pokazać potwierdzenie adresu w Wielkiej Brytanii (rachunek, statement z banku itp.);
- przedstawić dowód tożsamości ze zdjęciem;
- zapłacić £20 lub £15 (w przypadku emerytów) za roczne członkostwo;
- Jednorazowo można wypożyczyć max. 6 książek na okres 30 dni. Istnieje możliwość przedłużenia terminu zwrotu książek, co można zrobić osobiście w Bibliotece, dzwoniąc pod numer 020 8742 6402 lub wysyłając e-mail pod adres library@polishlibraryposk.org.uk
Książki wypożyczane są tylko za okazaniem ważnej karty bibliotecznej.
Książki w formie elektronicznej:
Dodatkowo każdy członek Biblioteki Polskiej POSK w ramach rocznego abonamentu może czytać również książki dostępne w bazie elektronicznej na Legimi.pl. Dostępnych jest ponad 13 tysięcy tytułów w języku polskim, które można czytać na telefonie lub innym urządzeniu elektronicznym. Każdy czytelnik otrzymuje kod aktywacyjny do wypożyczania książek z biblioteki e-booków.
Serdecznie zapraszamy!
Lekcje i wizyty biblioteczne organizowane są z myślą o najmłodszym pokoleniu Polaków mieszkających w Londynie i okolicach.
Historia Biblioteki:
Biblioteka Polska POSK w Londynie należy do jednej z największych bibliotek emigracyjnych na świecie. Założona poza krajem w 1942 przez rząd polski na emigracji specjalizuje się w zbieraniu publikacji wydawanych poza Polską o profilu humanistycznym. Biblioteka kolekcjonuje też rękopisy i archiwa osób prywatnych oraz instytucji i organizacji emigracyjnych. W swoich zbiorach posiada też czasopisma archiwalne emigracyjne i krajowe, mapy, fotografie, a także kolekcje obrazów i rysunków. Biblioteka kolekcjonuje też dokumenty życia społecznego emigracji, takie jak zaproszenia, jednodniówki, programy imprez kulturalnych, katalogi wystaw i plakaty.
Szczególne miejsce w Bibliotece znalazł pisarz, Józef Konrad Korzeniowski, który publikował swoje powieści jako Joseph Conrad. Biblioteka nie tylko kolekcjonuje jego dzieła, ale jest także siedzibą The Joseph Conrad Society. Korytarz prowadzący do biblioteki zdobią postery ze zorganizowanej w 2012 roku wystawy poświęconej Josephowi Conradowi. Informacje na plakatach są wydrukowane w języku angielskim, dzięki czemu wystawę odwiedzają też uczniowie szkół brytyjskich wraz z nauczycielami.
W 2022 Biblioteka obchodziła swoje osiemdziesięciolecie.
Od 2011 dyrektorem biblioteki jest dr Dobrosława Platt.
Prezydent RP, Andrzej Duda podczas wizyty w Bibliotece Polskiej POSK w maju 2023
Prezydent RP, Andrzej Duda w Galerii POSK na wystawie Biblioteki Polskiej dotyczącej twórczości Włodzimierza Kołtonowskiego
23 maja 2023 Bibliotekę Polską POSK odwiedził Prezydent RP, Andrzej Duda
Biblioteka Polska w Londynie zgromadziła ponad 350 tysięcy jednostek różnego rodzaju zbiorów. Oprócz książek zgromadziła: archiwa, rękopisy, fotografie, dokumenty, czasopisma, nuty i płyty a także atlasy i mapy (ok. 1500 egzemplarzy), grafiki, obrazy i znaczki.
Pierwszy wpis w zbiorach rękopisów biblioteki uczyniono 13 sierpnia 1945 r.
Wśród rękopisów pisarzy, które w swoim archiwum posiada biblioteka do jednych z najcenniejszych należą:
- korespondencja i listy Josepha Conrada
- wiersze Jana Lechonia i Mariana Hemara
- archiwum Kazimierza Wierzyńskiego
Biblioteka gromadzi także archiwa polityków i naukowców. Przechowywane są tu też archiwa polskich organizacji emigracyjnych.
Stare druki
W księgozbiorze zabytkowym znajdują się stare druki (od XVI w), około 900 vol.
Najstarszą książką w zbiorach Biblioteki Polskiej w Londynie jest szesnastowieczny katechizm katolicki Scopus biblicus, czyli „Posiew biblijny” wydany w 1553 r.
Kolekcja conradianów
Biblioteka posiada prawie 2 tysiące książek, opracowań, listów i innych dokumentów dotyczących Josepha Conrada. Wśród nich są wydania jego książek w wielu językach. Zbiór ten powstał od samego początku istnienia biblioteki, stale się rozrasta również przy współpracy z The Joseph Conrad Society.
Czasopisma
W dziale czasopism znajdują się najcenniejsze wydawnictwa emigracyjne również publikowane podczas II wojny światowej, takie jak „Polska Walcząca”, czy „Dziennik Żołnierza”. Wśród nich są też niezwykle interesujące ze względów historycznych rękopiśmienne gazetki obozowe czy powielane fotokopie podziemnych wydawnictw krajowych.
Zasoby artystyczne:
W zbiorach biblioteki jest duża kolekcja obrazów, głównie artystów emigracyjnych, choć są tu też dzieła artystów okresu międzywojennego, które pochodzą z darów polskich emigrantów. Teodor Axentowicz w latach 1890-1899 przebywał w Londynie, gdzie ożenił się, tu też przyszedł na świat jego syn. W zbiorach biblioteki jest m.in. jego obraz „Pożegnanie”.
Irena i Wacław Motzowie zgromadzili kolekcję poloników, którą poświęcili pamięci swoich dzieci, Ewie i Wojtusiowi, którzy zginęli w czasie Powstania Warszawskiego.
Biblioteka posiada też prace Włodzimierza Kołtonowskiego, leśnika i rysownika. Malarz został aresztowany przez NKWD w lutym 1940 i zesłany w głąb ZSRR. Wstąpił do Wojska Polskiego, z którym przeszedł cały szlak przez Syberię, Persję, Liban, gdzie malował obrazki z całej tej tragicznej drogi. W 1947 osiadł w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkał do końca życia.
Biblioteka posiada też bogatą kolekcję rysunków, w tym karykatur.
Mapy
Biblioteka posiada 1510 egzemplarzy atlasów i map. Interesujące są głównie mapy Polski wydawane poza granicami, w tym te z XVII, XVII i XIX wieku oraz mapy wojskowe drukowane podczas wojny.
(opracowanie Małgorzata Mroczkowska)
12 lutego 2024 Bibliotekę odwiedził burmistrz Londynu, Sadiq Khan, który zwiedził także wystawę „Szlaki Nadziei. Odyseja wolności”.