- This event has passed.
13.10| Koncert Mozart: “Kegelstatt” Trio for Clarinet, Viola and Piano
13 października @ 3:00 pm - 4:30 pm
Mozart: “Kegelstatt” Trio for Clarinet, Viola and Piano
Trio 498, o doświadczeniu zarówno w muzyce orkiestrowej, jak i kameralnej, po raz pierwszy współpracowali w trakcie pracy w szkole Westminster.
Program:
F. Lessel – Allegro from Grand Trio (1805)
R. Schumann – Marchenerzahlungen (Fairytales) (1853)
W. Lutoslawski – 5 Dance Preludes (1955)
W. A. Mozart – Kegelstatt Trio (1786)
Trio 498, o doświadczeniu zarówno w muzyce orkiestrowej, jak i kameralnej, po raz pierwszy współpracowali w trakcie pracy w szkole Westminster, grając Trio Kegelbahn Mozarta w czerwcu 2019 roku. Ich koncerty obejmują występy z renomowanymi orkiestrami oraz promocję działalności muzycznej w szpitalach i ośrodkach kulturalnych. Oprócz istniejącego repertuaru, Trio zajmuje się również eksploracją nowych możliwości muzycznych poprzez różne transkrypcje.
Nietypowa kombinacja instrumentów bierze swoje korzenie z 'Trio Kegelstatt’ Mozarta z 1786 roku. W rzeczywistości, pseudonim odnosi się dokładniej do Duetti na 12 instrumentów dętych K 487, do których na autografie Mozart dopisał: „Wiedeń, 27 lipca 1786 grając w kręgle” (’Kegeln’ po niemiecku). Chronoligiczna bliskość Trio (Wiedeń, 5 sierpnia 1786 i występujące pod numerem '498′ w katalogu Köchela) dodaje wiarygodności wykorzystanym tu muzycznym figurom, kojarzącym się z zabawnym obrazem ciężkiej kuli toczącej się w kierunku kręgli.
Trio Kegelstatt Mozarta był po raz pierwszy wykonany w domu muzykującej rodziny Jacquinów, którzy byli jednymi z najbliższych przyjaciół Mozarta w Wiedniu. Na tę pierwszą wystawę, Mozart grał partię altówki, a przy fortepianie zasiadła Franziska Jacquin, a wybitny Anton Stadler na klarnecie. Z kontekstu pochodzenia utworu można wywnioskować, że Mozart podszedł do komponowania i wykonania tego trio z poczuciem zabawy i przyjaźni – dowodem na słowa Goethego, który porównał muzykę kameralną do „rozmowy między przyjaciółmi”.
Trio zaprasza cię do „włączenia się do rozmowy” na koncercie 13 października, który będzie zawierał muzykę polskich kompozytorów Lutosławskiego i Franciszka Lessla, obok Mozarta i Schumanna.
13.10., 15:00
Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny, Atrium III piętro
BILETY: £10