Teatr w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym
Historia Teatru POSK
14 września 1981 rozpoczęto pierwsze prace w teatrze. Ustawiono scenę, położono dywany, zainstalowano zasłony. Planowano otworzyć teatr przed wakacjami 1982, co wiązało się z wizytą Ojca św. W Wielkiej Brytanii. W tym czasie w POSK-u odbywał się też Tydzień Kultury.
3 maja 1982 w hallu POSK, przy małym stoliku obok recepcji rozpoczęła się sprzedaż biletów na pierwsze przedstawienia. Na trzy tygodnie przed otwarciem rozesłano dwujęzyczne zaproszenia. Próby do spektaklu przebiegały wraz z pracami wykończeniowymi, elektrycy pracowali po 20 godzin na dobę.
5 czerwca 1982 o godz. 12:00 nastąpiło uroczyste otwarcie teatru, przy wypełnionej sali, w obecności Prezydenta RP, Edwarda Raczyńskiego, członków Rządu, gości brytyjskich oraz przedstawicieli organizacji polonijnych. Na otwarciu zatańczył zespół „Tatry”.
„Tu będziemy pielęgnować pamięć naszej historii (…). Gmach ten będzie tarczą polskości na obczyźnie i bronią w walce, prowadzonej przez nasz naród w kraju o prawdziwą wolność i godność człowieka, Polaka i obywatela. Ma wreszcie dać skrzydła poczynaniom naszych teatralnych kompanii. Stanowić piękną ramę dla ich twórczej pracy. (…) Nie zapominajmy też o gospodarzach tej ziemi, tych, co podjęli wagę pielęgnowania narodowej sztuki przez osiadłych wśród nich Polaków (…)
Ten teatr ma być przejawem solidarności pokoleń starszych i młodych”. Tak pisał na otwarcie teatru Leopold Kielanowski, Prezes Honorowy ZASP.
W październiku 1983 w „Wiadomościach POSK” pisano, że w ciągu minionego roku wystawiono ponad 130 przedstawień, które obejrzało ponad 19000 widzów, wystawiono 7 sztuk po polsku i po raz pierwszy sztukę polską po angielsku, „Pieszo” Sławomira Mrożka. Wśród zaproszonych artystów z Polski poezję na deskach Teatru POSK recytował wówczas Daniel Olbrychski, a Zbigniew Zapasiewicz wystąpił w spektaklu pt. „Lustra”.
TEATR POSK
Teatr prowadzi nie tylko działalność artystyczną, ale także edukacyjną.
To jeden z najstarszych, największych i najbardziej polskich teatrów prowadzonych poza Ojczyzną.
Architektura teatru pozwala na realizację zróżnicowanej działalności artystycznej łączącej teatr eksperymentalny z przedstawieniami dla szerokiej publiczności, a także pozwala na produkcję spektakli przeznaczonych dla najmłodszych widzów. Przestrzeń pozwala na realizowanie nie tylko spektakli, ale także wydarzeń filmowych, muzycznych czy kongresów i konferencji naukowych.
W klimatycznym foyer Teatru POSK znajduje się przestrzeń z tarasem, która jest doskonałym miejscem spotkań. Ściany tego miejsca udekorowane są posterami opowiadającymi historię teatru i jego twórców. Odbywają się tam wydarzenia około programowe, takie jak poczęstunek po spektaklu. Położenie foyer ściśle przy restauracji daje możliwość zamówienia usługi bistro dla gości. Można tam także zorganizować punkt informacyjny dla publiczności czy miejsce podpisywania książki przez autorów spektaklu.
W teatrze znajduje się także obszerna garderoba, w której artyści mają doskonałe warunki do przygotowania się przed występem i odpoczywają podczas antraktów.
Teatr POSK to klimatyczne miejsce. Ściany z odsłoniętymi cegłami dodają obiektowi wyjątkowego uroku. Widownia znajduje się na dwóch poziomach i mieści 300 widzów.
Kontakt:
culture@posk.org. , znajdź nas na Facebooku
TEATR POSK DZIECIOM
Nowo otwarty Teatr POSK Dzieciom powstał z myślą o najmłodszej publiczności. Wizją teatru jest wystawianie przedstawień na najwyższym poziomie, które będą również skierowane do dorosłej publiczności.
Dzięki wspaniałemu kierownictwu TPD Monice Kobylec oraz asystentowi reżysera Weronice Brudzińskiej, w marcu mieli Państwo okazję obejrzeć wyjątkowy spektakl teatralny, który był wystawiany zarówno przez dorosłych i dziecięcych aktorów.
Przedstawienie „Powtórka z Czerwonego Kapturka” było wspaniałym doświadczeniem i z pewnością zostanie zapamiętane przez wszystkich, którzy je widzieli. POSK otrzymał bardzo dużo wiadomości o cudownym spektaklu i profesjonaliźmie wykonania oraz prośby o następne przedstawienia. Jesteśmy pewni, że Teatr POSK Dzieciom będzie wystawiał kolejne sztuki na najwyższym poziomie.
TEATRY STALE WSPÓŁPRACUJĄCE Z „TEATREM POSK”:
1. TEATR SYRENA
Teatr Syrena założony został w 1959 roku przez Reginę Kowalewską i Tadeusza Sulatyckiego.
Pierwsze przedstawienie przygotowane przez „Syrenę” odbyło się w lutym 1959 roku w Instytucie Francuskim w dzielnicy Kensington. Od tego czasu regularnie przygotowywane były nowe inscenizacje. Aż do 1982 roku, kiedy to „Syrena” znalazła dom w nowo wybudowanym Teatrze POSK-u, była tzw. teatrem na kółkach, jeżdżąc po całej Anglii, prezentując swoje przedstawienia w wielu różnych miejscach, zaspokajając głód polskiego teatru pośród wielu skupisk Polaków, m.in w Manchesterze, Liverpoolu, Nottingham, Birmingham czy Swindon.
Po więcej informacji zapraszamy tu: Facebook
2. SCENA POLSKA.UK w POSK-u zarejestrowana jako Polish Stage Co.UK jest organizacją charytatywną, (charity status nr. 1170033). Założona w 2004 roku z inicjatywy Heleny Kaut-Howson SCENA POLSKA.UK działa pod patronatem i ze stałym poparciem Zarządu POSKu, który zapewnia zespołowi siedzibę i umożliwia regularne prezentacje na dużej scenie Teatru POSKu oraz w intymnej atmosferze Jazz Café. W skład stałego zespołu wchodzą profesjonalni aktorzy, muzycy i realizatorzy tworzący pod kierunkiem Heleny Kaut-Howson teatr oparty na scenariuszach autorskich, interpretujących polskie teksty dramatyczne i poetyckie z perspektywy emigranta. Mistrzowska gra i unikalny, pełen magii teatralnej styl tych przedstawień cieszą się ogromnym powodzeniem publiczności i uznaniem prasy. Misją Sceny Polskiej.UK jest podtrzymywanie tożsamości narodowej Polaków za granicą, tworzenie pomostów miedzy pokoleniami oraz rozwój rodzimych talentów.
Więcej informacji na: (scenapolska.uk)