Instytut Piłsudskiego
PIŁSUDSKI INSTITUTE OF LONDON
Since 1947
HISTORIA INSYTUTU
Działający od 1947 roku Instytut Piłsudskiego jest organizacją integralnie związaną z polską obecnością w stolicy Wielkiej Brytanii.
Obecna ekspozycja muzealna przedstawia chronologię wydarzeń związanych z polską drogą do odzyskania niepodległości. Oryginalne afisze, fotografie i dokumenty oraz pamiątki osobiste znaczą szlak legionowy, a kącik Małego Legionisty zachęca najmłodszych gości do interaktywnego poznawania historii.
Archiwum Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie gromadzi zbiory dokumentów tworzących w sumie ponad 200 kolekcji. Są to w większości spuścizny osobowe znanych polityków i działaczy okresu międzywojennego oraz przedstawicieli powojennej emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii. Osobną pozycję stanowi Archiwum Adiutantury Generalnej Naczelnego Dowództwa 1918-1922 w mikrofilmach i odbitkach, stanowiące ważne źródło do badań nad Wojną Polsko-Bolszewicką i pierwszymi latami niepodległości.
Zbiór archiwalny narastał stopniowo od momentu założenia Instytutu w Londynie 1947 roku. Zasadniczy jego zrąb stanowią dokumenty wywiezione z Polski przed wojną, dotyczące głównie czasu walk o wolność, historii Legionów i okresu niepodległości, w tym wiele dokumentów związanych z Józefem Piłsudskim, które złożyły się na jego obszerną kolekcję. Ta część zbiorów uzupełniona została materiałami wielu Polaków, którzy po wojnie zamieszkali w Wielkiej Brytanii i na przestrzeni lat przekazywali swe osobiste zbiory archiwalne Instytutowi. Wśród tych zasobów odnaleźć można nie tylko dokumenty osobiste, lecz również relacje historyczne, fotografie i korespondencję.
Strona Instytutu Piłsudskiego: Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie (pilsudski.org.uk)
HOLOGRAM ENIGMY
Jedną z atrakcji oferowanych w muzeum jest możliwość obejrzenia hologramu unikalnego egzemplarza szyfrującej maszyny Enigmy z roku 1940, skonstruowanej we Francji według planów polskich kryptologów.
INSTYTUT OFERUJE
Lekcje i konkursy dla dzieci i młodzieży szkolnej
Staże muzealne i archiwalne dla absolwentów angielskich uczelni
Warsztaty dla nauczycieli
.
ZAPOZNAJ SIĘ Z HISTORIĄ
Cykl dwujęzycznych prelekcji, wykładów, konferencji oraz regularnych spotkań z kuratorem, umożliwia zapoznanie się z bogatymi zbiorami Instytutu.
Godziny otwarcia:
wtorki od 11:00 do 19:00
czwartki od 11:00 do 19:00
GALERIA
GODZINY OTWARCIA
wtorki od 11:00 do 19:00
czwartki od 11:00 do 19:00