Skip to content Skip to footer

W środę 5 lutego 2025 r. Jego Wysokości król Karol III odwiedził Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny (POSK) w Londynie.

W związku z ostatnią wizytą w Polsce, a zwłaszcza po doświadczeniu jakim było odwiedzenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Koncentracyjnego i Zagłady w Auschwitz-Birkenau Jego Wysokość wyraził chęć przyjazdu do polskiego ośrodka kultury w Londynie.

Jego Wysokość przybył o godz. 11:20, gdzie został oficjalnie przywitany przez ambasadora RP, Piotra Wilczka, prezesa POSK, Marcina Kalinowskiego oraz przez pozostałych członków Zarządu POSK.

Zwiedzanie POSK-u król rozpoczął od wizyty w Galerii POSK, gdzie prezentowana jest przez Bibliotekę Polską POSK wystawa polskiego artysty wojennego, scenografa i aktora Feliksa Fabiana. Artysta przeszedł szlak bojowy II Korpusu Polskiego na Bliskim Wschodzie i we Włoszech, po wojnie zaś przeniósł się do Argentyny i ostatecznie osiadł w Londynie. Prezentowane na wystawie obrazy pochodzą z bogatej kolekcji Lili Stern-Pohlmann, ocalałej z Holocaustu we Wschodniej Polsce, działaczki polonijnej, która do końca życia mieszkała w Londynie. Króla po wystawie oprowadziła historyczka sztuki i malarka, Joanna Ciechanowska oraz dr Dobrosława Platt, która jest Dyrektorem Biblioteki w POSK, największej polskiej biblioteki poza Polską.

Następnie Jego Wysokość udał się do Sali Malinowej, gdzie spotkał się z około 100 członkami i pracownikami POSK. Rozmawiano nie tylko o działalności instytucji, ale i o życiu w Wielkiej Brytanii. Wśród zaproszonych gości znaleźli się weterani wojenni, nauczyciele szkół sobotnich, artyści, pisarze, aktorzy, dziennikarze i oraz pozostali przedstawiciele organizacji polonijnych.  Młoda pianistka, Joanna Kacperek, zagrała utwory Fryderyka Chopina, a grupa młodzieży z Teatru POSK Dzieciom (TPD), pod kierownictwem Dyrektor Kultury POSK Żanety Brudzińskiej, zaśpiewała popularne polskie piosenki, w tym słynne” Czerwone maki na Monte Cassino”.

Króla oraz zebranych gości ugościli pracownicy Restauracji Łowiczanka typowymi polskimi przekąskami, wśród których nie mogło zabraknąć wyśmienitych pasztetów, pierogów oraz klasycznych polskich ciast, takich jak makowiec i szarlotka.

Atmosfera podczas spotkania była niezwykle przyjazna i swobodna, każdy z zebranych mógł uścisnąć dłoń monarchy oraz zamienić z Jego Wysokością kilka słów.  

Budynek Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego jest jednym z największych ośrodków polskiej społeczności na świecie. Organizacja charytatywna została założona w 1964 roku przez powojennych polskich wychodźców wojennych i politycznych. Obecny budynek wzniesiono w latach 70-tych, by znaleźć miejsce dla słynnej Biblioteki Polskiej, której groziło zamknięcie.

W dzisiejszym POSK-u znajduje się teatr, sala koncertowa, restauracje, galeria sztuki, księgarnia, wiele biur i sal konferencyjnych. Jego głównymi beneficjentami są dzieci i wnuki powojennych uchodźców, a obecnie społeczność tworzona przez przedsiębiorczych młodych Polaków, którzy przybyli tu po 2004 roku, kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej.

„Przybycie Jego Wysokości traktujemy jako ostateczną pieczęć aprobaty na obecność polskiej społeczności w tym kraju” powiedział Dyrektor Komunikacji POSK, Wiktor Moszczynski, „Jesteśmy bardzo dumni z naszego polskiego dziedzictwa i z satysfakcjonującego sposobu, w jaki zintegrowaliśmy się w brytyjskim społeczeństwie dzisiaj. Nasz budynek POSK jest żywym dowodem na to, że jesteśmy tutaj po to, aby zostać. ”

PHOTOS – Kornelia Balul/Cori Photography