Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

19.05| Spektakl muzyczny Sceny Polskiej UK „Fortepian Marysi”

19 maja @ 5:00 pm - 7:30 pm

Po niebywałym  sukcesie  Kabaretu „Tuwim Wspaniały i Niepoprawny” Scena Polska.UK  zaprasza  na specjalny, od dawna już planowany spektakl  poświęcony pamięci jednej z najjaśniejszych, najbardziej wszechstronnych gwiazd sceny emigracyjnej Marii Drue. (1923 -2020) „Fortepian Marysi”.
Marysia, bo tak była znana nam wszystkim, bez względu na jej status i wiek, była nie tylko fenomenalną  akompaniatorką przedwojennych legend jak Marian Hemar i  Irena  Anders, czy Zofia Terne i Tola Korian, ale kompozytorką, autorką tekstów piosenek i opowiadań, kierowniczką muzyczną i aranżerką muzyki najważniejszych scen emigracyjnych od Teatru Syrena po Teatr Nowy i Scenę Poetycką, przemianowaną później na Scenę Polską UK.
Zajmowała centralne miejsce w sercu londyńskiej Polonii mając wpływ na jego bicie, rytm i brzmienie a przede wszystkim, służąc wsparciem dla młodych artystów i polskich emigrantów, którzy jak ona przed laty uciekli z  wojennego  kotła Europy. Otwarta na bieg czasu zmieniała się wraz z nim. Zawsze  młoda i nowoczesna, była fanką zarówno Jana Sebastiana Bacha jak i Jacka Kaczmarskiego.
Jej dom był domem otwartym; wokół jej fortepianu, śpiewało się i piło, słuchało muzyki i wieści z kraju. Fortepian był motywem przewodnim jej losów opisanych przez nią samą  w opowiadaniach autobiograficznych „Swoją Drogą”, na  których oparty jest spektakl  „Fortepian Marysi”.
Jego pierwsza wersja powstała przed 14 laty na prośbę Marysi z okazji jubileuszu jej działalności artystycznej i była grana w Teatrze POSKU pod tytułem „Dobry wieczór Marysiu!”.  Obecna wersja  pod tytułem „Fortepian Marysi” zawierająca również  piosenki i aranżacje muzyczne jej  tekstów jest  spełnieniem życzenia wyrażonego przez Marysię na łożu śmierci  1 Grudnia  2020 roku.
Zapraszamy wszystkich tych którzy znali i cenili Marię Drue,  jak i tych którzy chcieliby  poznać  skarby naszego dziedzictwa, tworzone nie tylko w kraju, ale i na emigracji. Odważnie,  często z humorem przedstawione dzieje pokolenia przedwojennego, szczęśliwe dzieciństwo, tułaczka  wojenna a potem euforia  wolności i błyskotliwa plejada emigracyjnych gwiazd ożyją raz jeszcze na scenie, i ożyje nasza Marysia, która tak właśnie pragnie być pamiętana.
Spektakl muzyczny Fortepian Marysi  prezentujemy w Jazz Cafe (obecnie -Studio)  w Niedzielę 19 i 26 Maja o godzinie 17:00.
Scenariusz i reżyseria: Helena Kaut-Howson
Kierownik muzyczny:  Daniel Łuszczki
Oprawa  sceniczna:   Beata  Barton Chapple
Udział  biorą:
Renata Chmielewska, Jacek Domalski, Teresa Greliak , Julia Pecyna,  Jarek Redestowicz, Magda Wlodarczyk, Wojtek Piekarski,  Zofia Walkiewicz  i Łukasz Zapłotny.
Po przedstawieniu jak zwykle w  naszych czytanych prezentacjach w Jazz Cafe – zapraszamy na  rozmowę z aktorami,
Fortepian Marysi jest  53 z kolei  premierą Sceny Polskiej . UK

Details

Date:
19 maja
Time:
5:00 pm - 7:30 pm
Event Category:

Venue

Jazz Cafe POSK
238-246 King Street
London, W6 0RF United Kingdom
+ Google Map