Skip to content Skip to footer

Pokaz filmu „Wielka droga” w ramach Kinoteki.

27 marca w Teatrze POSK w ramach Festiwalu Polskich Filmów Kinoteka odbyła się projekcja filmu „Wielka droga” z 1946. Współorganizatorem wydarzenia była Biblioteka Polska POSK w Londynie.

W uroczystym otwarciu uczestniczył prezes POSK dr Marek Laskiewicz, oraz Mateusz Stąsiek, Konsul Generalny RP w Londynie. Projekcję otworzył Michał Pieńkowski z National Film Archive – Audiovisual Institute (FINA).

Film prezentowany był z angielskimi napisami.

Festiwal Polskich Filmów Kinoteka, organizowany przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

„Wielka droga” to polsko-włoski film fabularny z 1946 roku, który został wyprodukowany przez Ośrodek Kultury i Prasy II Korpusu Polskiego.  Wykorzystano w nim materiały dokumentalne z roku 1939 i późniejszych lat wojny. Opis fabuły: Głowni bohaterowie to Adam i Irena. Poznali się jeszcze przed wojną we Lwowie. Mieli wspólne plany na przyszłość. Wrzesień 1939 zniszczył ich plany i marzenia. Zostali wywiezieni w głąb Związku Radzieckiego. Ponownie spotkali się dopiero w czasie formowaniu polskiej armii. Adam poszedł wtedy walczyć u boku gen. Andersa. Został ciężko ranny pod Monte Cassino, mimo to cały czas pamiętał o ukochanej, z którą musiał się rozłączyć.

Ciekawostką jest, że w filmie wykorzystano autentyczny zapis z walk pod Monte Cassino.

Tekst: Małgorzata Mroczkowska

Zdjęcia: Wojciech Klas

Leave a Reply