Festiwal Chopinowski
WYKŁADY – w klubie Jazzowym
Wstęp wolny!
Professor John Rink
Professor of Musical Performance Studies in the Cambridge Faculty of Music, and Fellow and Director of Studies in Music at St John’s College.
“ How did Chopin Play “ ?
Czas: 15:30 – 16:00
ZAREZERWUJ MIEJSCE
John Rink jest profesorem studiów muzycznych na Uniwersytecie w Cambridge oraz członkiem i dyrektorem studiów muzycznych w St John’s College w Cambridge. Jest wielokrotnie nagradzanym autorem i ekspertem w dziedzinie performatyki, muzyki XIX wieku, analizy muzycznej i muzykologii cyfrowej.
Wykład będzie zawierał żywe przykłady gry na fortepianie, odniesienia do improwizacji Chopina, jego fortepiany i charakterystyczną technikę, a także omówienie ekspresyjnych walorów jego gry uchwyconych przez bezpośrednich świadków.
——————————————-
Dr Ewa Sławińska-Dahlig
Director General of the Fryderyk Chopin Society in Poland
“ Pupils of Fryderyk Chopin “
Czas: 16:15 – 16:45
ZAREZERWUJ MIEJSCE
EWA SŁAWIŃSKA-DAHLIG jest dyrektorem generalnym Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie – istniejącego od 1934 r. Towarzystwo koncentruje się na krzewieniu spuścizny Chopinowskiej.
Obejmuje to organizację – Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Pianistów-amatorów, cykli koncertowych w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w kościele chrztu Chopina w Brochowie oraz w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie,
To tylko niektóre z szerokiej gamy działań prowadzonych przez Towarzystwo Chopinowskie i jego sześć oddziałów terenowych w różnych częściach Polski.
Ewa uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych w 2017 roku na podstawie pracy pt. „Adolphe Gutmann w kręgu uczniów i przyjaciół Fryderyka Chopina”. Absolwent muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego w 2003 roku. Autor kilku książek (m.in. „Adolphe Gutmann. Ulubiony uczeń Chopina”, Warszawa 2013); autor kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych o Chopinie i etnomuzykologii, redaktor naczelny „Rocznika Chopinowskiego”.
——————————————–
Lady Rose Cholmondeley
President of the Chopin Society in the UK
“ Chopin in Majorca “
Czas: 17:00 – 18:00
ZAREZERWUJ MIEJSCE
Jesienią 1838 roku Fryderyk Chopin, osłabiony zdrowiem i korzyściami, jakie może mu przynieść klimat śródziemnomorski, udał się na Majorkę ze starszą o 6 lat miłością, francuską pisarką George Sand (pseudonim Amantine Dupin) i jej dwójką dzieci. Zimę 1838-39 spędził głównie w dość wygodnej trzypokojowej celi (nr 4) z prywatnym ogrodem w dawnej siedzibie kartuzów w górskiej wiosce Valldemossa. Trudno jest sporządzić kompletną i ostateczną listę utworów, które Chopin napisał na Majorce, gdyż wiele z nich zaczął jeszcze przed wyjazdem na wyspę, niektóre skomponował podczas pobytu na wyspie, inne zaczął tam, ale skończył później.