Skip to content Skip to footer

Ubiegłoroczny Festiwal Chopinowski , ktory odbył się w Polskim Ośrodku Społeczno Kulturalnym  POSK spotkał się z tak entuzjastycznym przyjęciem, że już w czasie Festiwalu publiczność prosiła o encore. Festiwal wraca więc ponownie do POSKu w sobotę 21 października 2023r. z nowym lecz równie wspaniałym programem muzycznym w wykonaniu światowej rangi artystów i stymulacyjnymi wykładami które wygłoszą wyjątkowi mówcy. Celebrując muzyczny geniusz Fryderyka Chopina Festiwal przybliży publiczności jeszcze bardziej eleganckiego maestro. Kompozycje Chopina zasługują na każde określenie zachwytu zawarte w leksykonie pochwał. Nic więc dziwnego, że popularość Jego kompozycji wśród melomanów nie ustaje na całym świecie.

Program Festiwalu

WYSTAWA w Sali Orłów

przygotowana wspólnie przez Bibliotekę POSKu i Narodowy Instytut Chopina w Warszawie zatytułowana Fryderyk Chopin (1810 1849)

WRĘCZENIE NAGRÓDw Atrium

dla laureatów konkursu poetyckiego uczniów Polskich Szkół  – “ Jestem dumny, że jestem Polakiem tak jak Fryderyk Chopin”

WYKŁADYw klubie Jazzowym

Professor John Rink

Professor of Musical Performance Studies in the Cambridge Faculty of Music, and Fellow and Director of Studies in Music at St John’s College. 

“ How did Chopin Play “ ?

Dr Ewa Sławińska-Dahlig

Director General of the Fryderyk Chopin Society in Poland

“  Pupils of Fryderyk Chopin “

Lady Rose Cholmondeley

President of the Chopin Society in the UK

“ Chopin in Majorca “

GALA KONCERT w Teatrze POSKu

Wystąpią –

Mateusz Borowiak

Ceniony przez krytyków i publiczność za ‘ muzyczną głebię’ Mateusz występował w wielu prestiżowych salach koncertowych i Festiwalach – The Wigmore Hall, Sejong Art Centre w Seoul, The Merkin Hall w Nowym Yorku, Symphony Hall w Szanghaju, Międzynarodowyn Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach i Festiwalu Rubinsteina. Laureat międzynarodowych konkursów , w tym Królowej Elżbiety w Brukseli i Europejskiej Fundacji Muzycznej Yamaha. Występował z Królewską Filharmonią, Narodową Orkiestrą Belgii, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Jego CD były przyjęte entuzjastycznie przez krytyków. Mateusz jest profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach im. Karola Szymanowskiego, gdzie daje ‘master classes’.

Alina Bzhezhinska &  Margaret Preston (Duet na harfę i flet)

Alina jest bez wątpienia jedną z czołowych hafistek w świecie, z misją by  dźwięk harfy pokochali współcześni melomani. Alina studiowała klasyczną harfę w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Przez siedem lat była profesorem rezydentem w prestiżowym konserwatorium w Szkocji. Z okazji 80 rocznicy urodzin królowej Elżbiety zagrała dla Niej w Zamku Balmoral.

Margaret ma bardzo napięty harmonogram grając z AberdeenSymfonietą, kameralnym ensemble, kwintetem Corteen5, McCAsh percussion Ensemble, w duecie z Aliną, gitarzystą Anną Churand i pianistą Jospeh Long.  Koncertowała w Rosji, Ukrainie, Norwegii, Belgii, Kanadzie i oczywiście w UK. Otrzymała wiele nagród. Margaret i Alina lubią pracować razem nad projektami, które łączą ich pasję dla muzyki i artystycznych tekstów.

Adam Palma

Adam Palma jest wyjątkowym i fenomenalnym gitarzystą cenionym przez współczesnych Mu artystów takich jak Al Di Meola, Bireli Lagrene, Janusza Olejniczaka i Leszka Możdzera. Jego album „ Adam Palma Meets Chopin” był pierwszym albumem prezentującym kompozycje Chopina na gitarze akustycznej. Jest profesorem muzyki na Uniwersytecie w Salford i Muzycznej Akademii w Gdańsku. Odznaczony brązowym medalem „Gloria Artis” za wkład w polską kulturę przez Prezydenta Polski , Andrzeja Dudę

Jakub Kuszlik

Jest laureatem wielu muzycznych konkursów; między innymi:

4te miejsce ex aequo na 18tym Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim i nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków

2gie miejsce na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy  (2016 r.)

2gie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hilton Head, USA , marzec 2019 r.

3cie miejsce na „Top of the World” Międzynarodowym Konkursie Pianistycznycznym w Tromso, Norwegia 2019 r.

Półfinalista Beethoven Competition w Bonn (2017 r.)

Koncertował, między innymi, w USA, Japonii, Wietnamie, Niemczech, Włoszech, Grecji, Norwegii, Islandii, Francji, Litwie, Kosovie, Brazylii i w Polsce. W listopadzie 2018 r. wystąpił w Lincoln Center w Nowym Yorku.

W lutym 2022 r. Polskie Radio wydało Jego pierwsze album solo „ Brahms, Chopin”.

CHOPIN JAZZ – Stephen Ellery Project  w Klubie Jazowym

Stephen Ellery jest niezwykłym, wieloinstrumentalnym muzykiem i cenionym dyrygentem. Dyrygował orkiestry w Europie, Azji i  Ameryce Południowej. Stephen jest bardzo przywiązany do Polski i polskiej muzyki. W 2018 r. dyrygował 65 osobową London Gala Orchestra orkiestrą podczas Konceru “100 LAT”, który celebrował 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Royal Albert Hall w Londynie. W czasie koncertu Stephen odłożył batutę i wziął do ręki saksofon by towarzyszyć Edycie Górniak solowym przerywnikiem. Stephen pracował wielokrotnie z polskimi orkiestrami i solistami w Polsce i w Londynie; zorganizował i dyrygował produkcje oper Stanisława Moniuszki w Londynie. Jako saksofonista występował na wielu festiwalach i wielu nagraniach. W 1989 r. był w Berlinie, w czasie gdy rozwalano mur berlinski. Stephen wdrapał się na mur i zagrał na saksofonie. Zdjęcie grajacego Stephena obiegło caly świat.

Bilety na stronie Eventbrite

BUY TICKETS HERE

https://shorturl.at/ilo28

REGISTER FOR TALKS HERE

https://www.eventbrite.co.uk/e/the-chopin-festival-talk-by-dr-ewa-sawinska-dahlig-pupils-of-chopin-tickets-672071874067

https://www.eventbrite.co.uk/e/the-chopin-festival-talk-by-lady-rose-cholmondeley-chopin-in-majorca-tickets-671484918467

Polish Social and Cultural Centre, 238-246 King Street, London W6 0RF

Produced by Janusz Sikora-Sikorski KC*SG     janusz@sikorasikorski.com

The Chopin Festival is a joint collaboration between

The Relief Society For Poles Trust ( Charity No. 327128 ) and the Polish Social & Cultural Association POSK  ( Charity No 236745 ).