Ubiegłoroczny Festiwal Chopinowski , ktory odbył się w Polskim Ośrodku Społeczno Kulturalnym POSK spotkał się z tak entuzjastycznym przyjęciem, że już w czasie Festiwalu publiczność prosiła o encore. Festiwal wraca więc ponownie do POSKu w sobotę 21 października 2023r. z nowym lecz równie wspaniałym programem muzycznym w wykonaniu światowej rangi artystów i stymulacyjnymi wykładami które wygłoszą wyjątkowi mówcy. Celebrując muzyczny geniusz Fryderyka Chopina Festiwal przybliży publiczności jeszcze bardziej eleganckiego maestro. Kompozycje Chopina zasługują na każde określenie zachwytu zawarte w leksykonie pochwał. Nic więc dziwnego, że popularość Jego kompozycji wśród melomanów nie ustaje na całym świecie.
Program Festiwalu
WYSTAWA w Sali Orłów
przygotowana wspólnie przez Bibliotekę POSKu i Narodowy Instytut Chopina w Warszawie zatytułowana Fryderyk Chopin (1810 1849)
WRĘCZENIE NAGRÓD – w Atrium
dla laureatów konkursu poetyckiego uczniów Polskich Szkół – “ Jestem dumny, że jestem Polakiem tak jak Fryderyk Chopin”
WYKŁADY – w klubie Jazzowym
Professor John Rink
Professor of Musical Performance Studies in the Cambridge Faculty of Music, and Fellow and Director of Studies in Music at St John’s College.
“ How did Chopin Play “ ?
Dr Ewa Sławińska-Dahlig
Director General of the Fryderyk Chopin Society in Poland
“ Pupils of Fryderyk Chopin “
Lady Rose Cholmondeley
President of the Chopin Society in the UK
“ Chopin in Majorca “
GALA KONCERT w Teatrze POSKu
Wystąpią –
Mateusz Borowiak
Ceniony przez krytyków i publiczność za ‘ muzyczną głebię’ Mateusz występował w wielu prestiżowych salach koncertowych i Festiwalach – The Wigmore Hall, Sejong Art Centre w Seoul, The Merkin Hall w Nowym Yorku, Symphony Hall w Szanghaju, Międzynarodowyn Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach i Festiwalu Rubinsteina. Laureat międzynarodowych konkursów , w tym Królowej Elżbiety w Brukseli i Europejskiej Fundacji Muzycznej Yamaha. Występował z Królewską Filharmonią, Narodową Orkiestrą Belgii, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Jego CD były przyjęte entuzjastycznie przez krytyków. Mateusz jest profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach im. Karola Szymanowskiego, gdzie daje ‘master classes’.
Alina Bzhezhinska & Margaret Preston (Duet na harfę i flet)
Alina jest bez wątpienia jedną z czołowych hafistek w świecie, z misją by dźwięk harfy pokochali współcześni melomani. Alina studiowała klasyczną harfę w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Przez siedem lat była profesorem rezydentem w prestiżowym konserwatorium w Szkocji. Z okazji 80 rocznicy urodzin królowej Elżbiety zagrała dla Niej w Zamku Balmoral.
Margaret ma bardzo napięty harmonogram grając z AberdeenSymfonietą, kameralnym ensemble, kwintetem Corteen5, McCAsh percussion Ensemble, w duecie z Aliną, gitarzystą Anną Churand i pianistą Jospeh Long. Koncertowała w Rosji, Ukrainie, Norwegii, Belgii, Kanadzie i oczywiście w UK. Otrzymała wiele nagród. Margaret i Alina lubią pracować razem nad projektami, które łączą ich pasję dla muzyki i artystycznych tekstów.
Adam Palma
Adam Palma jest wyjątkowym i fenomenalnym gitarzystą cenionym przez współczesnych Mu artystów takich jak Al Di Meola, Bireli Lagrene, Janusza Olejniczaka i Leszka Możdzera. Jego album „ Adam Palma Meets Chopin” był pierwszym albumem prezentującym kompozycje Chopina na gitarze akustycznej. Jest profesorem muzyki na Uniwersytecie w Salford i Muzycznej Akademii w Gdańsku. Odznaczony brązowym medalem „Gloria Artis” za wkład w polską kulturę przez Prezydenta Polski , Andrzeja Dudę
Jakub Kuszlik
Jest laureatem wielu muzycznych konkursów; między innymi:
4te miejsce ex aequo na 18tym Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim i nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków
2gie miejsce na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2016 r.)
2gie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hilton Head, USA , marzec 2019 r.
3cie miejsce na „Top of the World” Międzynarodowym Konkursie Pianistycznycznym w Tromso, Norwegia 2019 r.
Półfinalista Beethoven Competition w Bonn (2017 r.)
Koncertował, między innymi, w USA, Japonii, Wietnamie, Niemczech, Włoszech, Grecji, Norwegii, Islandii, Francji, Litwie, Kosovie, Brazylii i w Polsce. W listopadzie 2018 r. wystąpił w Lincoln Center w Nowym Yorku.
W lutym 2022 r. Polskie Radio wydało Jego pierwsze album solo „ Brahms, Chopin”.
CHOPIN JAZZ – Stephen Ellery Project w Klubie Jazowym
Stephen Ellery jest niezwykłym, wieloinstrumentalnym muzykiem i cenionym dyrygentem. Dyrygował orkiestry w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Stephen jest bardzo przywiązany do Polski i polskiej muzyki. W 2018 r. dyrygował 65 osobową London Gala Orchestra orkiestrą podczas Konceru “100 LAT”, który celebrował 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Royal Albert Hall w Londynie. W czasie koncertu Stephen odłożył batutę i wziął do ręki saksofon by towarzyszyć Edycie Górniak solowym przerywnikiem. Stephen pracował wielokrotnie z polskimi orkiestrami i solistami w Polsce i w Londynie; zorganizował i dyrygował produkcje oper Stanisława Moniuszki w Londynie. Jako saksofonista występował na wielu festiwalach i wielu nagraniach. W 1989 r. był w Berlinie, w czasie gdy rozwalano mur berlinski. Stephen wdrapał się na mur i zagrał na saksofonie. Zdjęcie grajacego Stephena obiegło caly świat.
Bilety na stronie Eventbrite
BUY TICKETS HERE
REGISTER FOR TALKS HERE
Polish Social and Cultural Centre, 238-246 King Street, London W6 0RF
Produced by Janusz Sikora-Sikorski KC*SG janusz@sikorasikorski.com
The Chopin Festival is a joint collaboration between
The Relief Society For Poles Trust ( Charity No. 327128 ) and the Polish Social & Cultural Association POSK ( Charity No 236745 ).