Skip to content Skip to footer

Polsko-angielskie Forum Kultury im. Krystyny Skarbek

To jedna z najważniejszych inicjatyw POSK realizowana w ramach partnerskiej współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie oraz Ogniskiem Polskim. Po raz pierwszy te trzy największe polonijne organizacje na Wyspach połączyły siły, by promować dokonania wybitnych polskich emigrantów działających na terenie Zjednoczonego Królestwa.

Projekt ten jest rodzajem kampanii społeczno-kulturalnej mającej na celu podkreślenie wielkiego wkładu Polaków i osób polskiego pochodzenia w rozwój brytyjskiej kultury i społeczeństwa, na przestrzeni ostatnich 200 lat. Dzięki wydarzeniom i aktywnościom celebrującym wspólną historię i dziedzictwo kulturowe pomiędzy Wielką Brytanią a Polską, wybrani przedstawiciele polskiej kultury staną się bardziej widoczni w przestrzeni publicznej, w brytyjskich mediach i instytucjach.

Polsko-angielskie Forum Kultury im. Krystyny Skarbek ma za zadanie inspirować, intrygować i zaskakiwać osiągnięciami, karierą i skomplikowanymi życiorysami bohaterów polskiego pochodzenia: malarzy, pisarzy, muzyków, aktorów, tancerzy i naukowców, m.in.: Josepha Conrada, Johna Gielguda, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy Jorge Lewinskiego.

Projekt składa się z forum online (centrum badań i wirtualnego muzeum) oraz całorocznego programu wydarzeń kulturalnych w postaci wystaw sztuki wykładów i konferencji.

Kampania społeczna promująca dorobek wybitnych polskich twórców z Wielkiej Brytanii jest adresowana do ogółu społeczeństwa brytyjskiego wraz z całą społecznością emigracyjną. To, dlatego założeniem twórców Polsko-angielskiego Forum Kultury im. Krystyny Skarbek jest, by prezentowane treści były w równym stopniu atrakcyjne dla brytyjskiego odbiorcy jaki i dla Polaków mieszkających na Wyspach.

Nowy projekt celebrujący polski wkład w rozwój społeczno-kulturalny Zjednoczonego Królestwa nosi imię ulubionej tajnej agentki Churchilla. Krystyna Skarbek działająca pod pseudonimem Christine Granville, była jedną z najwybitniejszych tajnych agentek II wojny światowej. Brała udział w wielu ryzykownych misjach zakończonych sukcesem, wykorzystując swoje umiejętności językowe, siłę perswazji i niebywałą odwagę. Dzięki temu udało jej się ocalić wiele istnień i w pośredni sposób wpłynąć na losy wojny. Była nie tylko pierwszą tajną agentką w Wielkiej Brytanii, ale także tą najdłużej pozostającą w służbie wywiadowczej.

Jedną z najnowszych inicjatyw Polsko-angielskiego Forum Kultury im. Krystyny Skarbek jest wystawa czasowa zorganizowana w galerii POSK, poświęcona twórczości wybitnego polskiego malarza i rysownika Feliksa Topolskiego. Ekspozycja nosi tytuł „Punks, Princes and Protests: the Chronicles of Feliks Topolski RA”.  Jej kuratorzy – dr Julia Griffin i Lucien Topolski, wnuk artysty, opisują ją jako swoistą opowieść o długoletnim zamiłowaniu Feliksa Topolskiego do zanikającej sztuki bezstronnego reportażu. „Z jednej strony interesowało go portretowanie establishmentu, ceremonii, a z drugiej – najszerszy przekrój społeczeństwa, pokazywanie nierówności społecznych oraz całego spektrum politycznego, także tych, którzy nie byli zwolennikami monarchii” – tłumaczy Julia Griffin. Wystawę, prac tego polskiego artysty, który wyemigrował do Wielkiej Brytanii w połowie lat 30. ubiegłego wieku, mieszkał i tworzył w Londynie przez całe swoje życie, ciesząc się uznaniem i szacunkiem brytyjskich elit, można oglądać w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym do 10 września tego roku.

Artykuł: Anna Kolczynska